Polska Niepodległa

Materiały edukacyjne przygotowane do serii filmów  POLSKA NIEPODLEGŁA - Historia w ożywionych obrazach.

Na serię składa się 10 ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz bohaterów związanych z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

W rolach historycznych bohaterów występują znani polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner, Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości w sam środek wydarzeń historycznych przedstawionych przez wybitnych malarzy. Filmy pozwalają poznać bohaterów, kontekst historyczny, a postać narratora towarzysząca każdej historii fabularnej przybliża motywy działań bohaterów, nakreśla ich dalsze koleje i skutki wydarzeń. W roli narratora wybitny polski aktor Olgierd Łukaszewicz.

Wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych cykl POLSKA NIEPODLEGŁA - Historia w ożywionych obrazach sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021 i przygotowany z myślą o przypadającej w 2018 roku setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Rok produkcji 2017.

TRAILER CYKLU

 

O materiałach

Materiały edukacyjne do cyklu POLSKA NIEPODLEGŁA - Historia w ożywionych obrazach przeznaczone są dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Materiały zawierają scenariusze lekcji w formie modułowej, umożliwiającej nauczycielowi swobodne komponowanie zajęć.

Każdemu filmowi poświęcone są trzy odrębne scenariusze:

  • Moduł A - scenariusz lekcji, którego tematyka jest ściśle związana z wydarzeniem przedstawionym w filmie.
  • Moduł B - scenariusz lekcji prezentujący szersze tło historyczne wydarzenia przedstawionego w filmie (treść lekcji zgodna jest z podstawą programową nauczania historii w szkole ponadpodstawowej w zakresie rozszerzonym).
  • Moduł C - scenariusz zajęć, których tematyka wykracza poza podstawę programową nauczania historii i dotyczy zagadnień z zakresu tradycji, kultury, obyczaju, sztuki lub literatury związanych z tematyką wydarzenia przedstawionego w filmie.

Do każdego scenariusza dołączona jest karty pracy, zestaw zadań z kluczem odpowiedzi, materiały źródłowe oraz prezentacja multimedialna. Autorami opracowania są Ewa Olkuśnik oraz dr Marek Olkuśnik.

Osobną część każdego scenariusza stanowi zestaw zagadnień z zakresu edukacji filmowej opracowany na podstawie reportażu z planu filmowego, dokumentującego pracę ekipy podczas zdjęć do każdego filmu wchodzącego w skład cyklu. Reportaże zamieszczone są w Bazie. Autorem opracowania z zakresu edukacji filmowej jest Michał J. Zabłocki.

Filmy z cyklu Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach wydane zostały w albumowym wydawnictwie DVD. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości zakupu filmów znajdują się w zakładce Wydawnictwa DVD.

Materiały edukacyjne i reportaże z planu

Poniżej znajdą Państwo materiały edukacyjne i reportaże z planu do poszczególnych filmów serii.

Custom - Materiały edukacyjne