Polska Niepodległa

Materiały zamieszczone w Bazie zostały przygotowane w oparciu o cykl filmów edukacyjnych „Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach”, na który składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.

Wyprodukowany przez Wytwórnię w roku 2017 cykl został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021 i przygotowany z myślą o przypadającej w 2018 roku setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

OBEJRZYJ TRAILER CYKLU

 

O materiałach

Materiały edukacyjne opracowane do tego cyklu są przeznaczone dla nauczycieli starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Na materiały składają się scenariusze lekcji w formie modułowej, umożliwiającej swobodne komponowanie lekcji przez nauczycieli lub inne osoby prowadzące zajęcia.

Każdemu filmowi poświęcone są trzy odrębne scenariusze:

  • Moduł A - scenariusz zajęć, których tematyka jest ściśle związana z wydarzeniem przedstawionym na obrazie ożywionym przez film,
  • Moduł B - scenariusz zajęć prezentujących szersze tło historyczne wydarzenia przedstawionego na obrazie ożywionym przez film (treść tych zajęć jest zgodna z podstawą programową nauczania historii w szkole ponadpodstawowej w zakresie rozszerzonym),
  • Moduł C - scenariusz zajęć, których tematyka wykracza poza podstawę programową nauczania historii i dotyczy zagadnień z zakresu tradycji, kultury, obyczaju, sztuki lub literatury – związanych z tematyką obrazu ożywionego przez film.

Każdemu ze scenariuszy towarzyszy zestaw zadań, karty pracy, materiały źródłowe oraz prezentacja multimedialna. Autorami są Ewa Olkuśnik oraz dr Marek Olkuśnik.

Ponadto, wśród materiałów znajduje się zestaw zagadnień z edukacji filmowej, opracowany w oparciu o reportaż z planu filmowego zamieszczony na stronie. Autorem opracowania z zakresu edukacji filmowej jest Michał J. Zabłocki.

Filmy na DVD

Filmy z cyklu Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach są dostępne na DVD. Szczegóły dotyczące zakupu znajdują się w zakładce Wydawnictwa DVD.

Custom - Materiały edukacyjne

Masz pytania?

Wybierz preferowaną formę kontaktu i skontaktuj się z nami!