PROJEKT POLSKA NIEPODLEGŁA - Historia w ożywionych obrazach.

Projekt POLSKA NIEPODLEGŁA to druga odsłona cyklu Historia w ożywionych obrazach opowiadającego o ważnych wydarzeniach z historii Polski.

Inspiracją do powstania filmów stały się wybitne dzieła malarstwa historycznego i grafiki opowiadające o dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości.

Zrealizowana z filmowym rozmachem przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Historia w ożywionych obrazach - Polska Niepodległa  łączy w kilkunastominutowych filmach fabularnych mistrzowski warsztat twórców filmowych z pasją odkrywania historii i wieloletnim doświadczeniem producenckim największej państwowej wytwórni filmowej w Polsce.

Na ekranie ożywają najbardziej znane postacie historyczne - Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom. W rolach głównych występują znani polscy aktorzy Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. W roli Narratora Olgierd Łukaszewicz.

Reżyserem i scenarzystą filmów cyklu jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Scenografię stworzył Marek Warszewski, a kostiumy zaprojektowała Katarzyna Lewińska.

ZWIASTUN CYKLU

Cykl edukacyjny Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych i sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

  • W listopadzie 2017 roku w Galerii Kordegarda w Warszawie otwarta została wystawa o kulisach powstawania cyklu Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i zdjęcia z planu filmowego. W programie wystawy znalazły się także projekcje filmów i reportaży z planu filmowego, spotkania i wykłady. Organizatorami wystawy byli: Narodowe Centrum Kultury, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Biuro Programu „Niepodległa”.
  • W 2017 roku projekt Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach wraz z wydawnictwem DVD został finalistą plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2017 w kategorii Wydarzenie historyczne. Plebiscyt organizowany jest  przez Muzeum Historii Polski. 
  • W kwietniu 2018 roku wystawę o kulisach powstawania cyklu można było oglądać w Tarnowskim Centrum Kultury w ramach 32. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa
  • Cykl Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach jest laureatem nagrody ZŁOTEGO KOPERNIKA VIII. edycji Festiwalu filmów edukacyjnych EDUKINO w kategorii Historia.
  • Jeden z filmów cyklu pt. Wojciech Kossak. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r. otrzymał nagrodę Gold Remi na 51. WorldFest w Houston.

 

 

Thumbnail
Thumbnail

WFDiF

Więcej informacji na temat działalności filmowej i projektów edukacyjnych Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych znajduje się na stronie: www.wfdif.pl.